Barszcz czerwony na zakwasie

Dla wielu barszcz czerwony to zupa wigilijna. U mnie co prawda nigdy nie gościła na stole świątecznych (team grzybowa). Poznałam ją w podstawówce, gdzie na wigilii klasowej ktoś zaserwował bardzo niedobrą (delikatnie mówiąc) wersję tej zupy. Przez co przez lata żyłam ze straszną świadomością, że nie cierpię barszczu. Pewnego dnia skusiłam się na jakimś weselu i… Okazało się, że kocham tę zupę! Zupełnie nie przypominała nieudanego incydentu z przeszłości. Teraz z przyjemnością raczę się tym buraczkowym wywarem, kiedy tylko jest do tego okazja.

Są dwa rodzaje barszczu czerwonego. Jedna opiera się na zupie z wcześniej przygotowanego zakwasu z buraków, a inna na gotowaniu świeżych buraków z dodatkiem octu lub soku z cytryny. Po ugotowaniu wywar jest odcedzany i podawany w formie zupy lub w kubkach do picia.

Oczywiście najbardziej popularnym sposobem podania jest barszcz z uszkami. Uszka czyli specyficznie zawinięte pierożki są wypełnione grzybami.

Wskazówki:

  • Aby barszcz nie stracił swojego pięknego, głębokiego koloru do gotującej się zupy należy dodać odrobinę (parę łyżek) octu. Najlepiej sprawdzi się jabłkowy.
  • Dobry barszcz to kwaśny barszcz. Dlatego jeśli po spróbowaniu nie będzie miał odpowiedniego smaku, należy dodać więcej zakwasu, octu lub soku z cytryny.
  • Jeśli barszcz nie ma głębokiego smaku, można do niego dodać czosnku lub więcej majeranku.

Zakwas

Buraki1000 g
Czosnek3 ząbki
Liść laurowy1 sztuka
Pieprz2 ziarna
Ziele angielskie3 ziarna
Sól1 łyżka
Woda filtrowana lub przegotowana750 ml

Buraki obrać i pokroić. Zalać wodą. Dodać pozostałe składniki. Odstawić w ciepłe miejsce. Kiedy zakwas zacznie się pienić należy go przecedzić. Odstawiamy do lodówki.

Barszcz czerwony na zakwasie – 4 porcje

Woda + zakwas1500 g + 1000 g
Marchew2 sztuki
Pietruszka1 sztuka
Cebula1 sztuka
Seler0.5 sztuki
Czosnek1 ząbek
Majeranek, pieprz, sól, ziele, liść 
Oliwa10 g
Buraki1 kg
Grzyby suszone20 g

Marchew, pietruszkę, czosnek i seler obrać i przekroić na pół. Zalać wodą. Dodać suszone grzyby, ziele angielskie i liść laurowy. Gotować 45 minut. Wyjąć warzywa, a włożyć pokrojone w ćwiartki buraki. Gotować 50 minut. Wyjąć buraki. Dodać sól, pieprz, majeranek i zakwas. Gotować na bardzo małym ogniu 30 minut.

Uszka

Mąka pszenna360 g
Sól 1/3 łyżeczki
Ciepła woda150 ml
Olej kokosowy lub margaryna30 g
Grzyby suszone20 g
Grzyby świeże (pieczarki lub borowiki)120 g
Cebula1 sztuka
Sól i pieprz do smaku
Olej kokosowy lub margaryna10 g
Bułka tarta10 g

Grzyby zalewamy wodą i odstawiamy na noc. Mąkę mieszamy z solą, ciepłą wodą i roztopionym oleje. Zagniatamy ciasto. Odstawiamy na godzinę zawinięte w folię spożywczą. Na oleju podsmażamy cebulę do zeszklenia. Następnie dodajemy posiekane grzyby. Smażymy ok. 10 minut. Doprawiamy i dodajemy bułkę tartą. Odstawiamy do wystudzenia. Ciasto rozwałkowujemy i wycinamy okręgi jak na pierogi. Wykładamy odrobinę farszu i zawijamy uszka.