Bigos

Lubię kuchnię polską za obfite i sycące dania. Wśród nich obowiązkowy, tradycyjny polski gulasz z kapusty kiszonej, czyli bigos! Bigos jest również nazywany gulaszem myśliwskim. Ze względu na to, że dawniej był on przygotowywany właśnie przez myśliwych z różnego rodzaju mięs. Ale umówmy się, że postny bigos (który podaje się na wigilię) dorównuje mu smakiem.

Bigos przygotowuje się na bazie kapusty kiszonej i różnych dodatków. Dzięki nim jest on aromatyczny i ma wiele poziomów smaku. Jest niesłychanie prosty i tani w przygotowaniu. Aczkolwiek aby uzyskać najlepszy efekt powinno się go odpowiednio długo przygotowywać. Gotowanie, które trwa godzinami pozwala się połączyć wszystkim smakom i wydobyć odpowiednią głębię.

W zimowe wieczory taki rozgrzewający bigos z pajdą chleba to danie idealne i pełne.

Wskazówki:

  • Wybór odpowiedniej kapusty kiszonej do bigosu to kwestia podniebienia. Jeśli nie lubicie kwaśnego bigosu to należy ją wcześniej przepłukać. Jeśli natomiast gustujecie w kwaśniejszych smakach to warto zostawić też sok z kapusty i podlewać nim bigos podczas gotowania.
  • Aby wydobyć z bigosu wszystkie składniki potrzebny jest dodatek tłuszczy. W wersji wegańskiej (z racji tego, że nie dodajemy mięsa) można dodać olej rzepakowy i na przykład lniany lub kokosowy, aby urozmaicić smak.
  • Bigos to przede wszystkim bogactwo smaków, więc nie może się obyć bez dodatków takich jak: suszone śliwki, wędzona papryka, grzyby (świeże i suszone), cebula, suszone pomidory i alkohol (najczęściej czerwone wino).
  • Czas gotowania ma znaczenie. Im dłużej gotujemy tym wszystkie składniki podlegają większej ilości przemianom. Ostatecznie wydobywają ciekawsze smaki. Dlatego bigos najlepiej przygotować parę dni wcześniej i gotować parę godzi za pierwszym razem, a następnie ponownie przed podaniem.
  • Można bigos mrozić i przechowywać parę dni w lodówce w szczelnym opakowaniu.

Bigos – przepis podstawowy na 4 porcje

Kapusta kiszona 800 g
Suszone grzyby20 g
Świeże grzyby50 g
Marchew1 sztuka
Cebula1 sztuka
Olej40 g
Mąka10 g
Sól, pieprz, ziele angielskie, rozmaryn, liście laurowe do smaku
Czosnek4 ząbki
Koncentrat pomidorowy2 łyżki
Cukier5 g
Dodatki: wędzona śliwka, papryka, wino opcjonalnie
Pieczywodo podania

Grzyby namoczyć w szklance wody. Kapustę gotować z grzybami, liściem laurowym i zielem angielskim (i wodą po ich namaczaniu) około 1 godzinę (jeśli jest taka potrzeba dodajemy więcej wody lub soku z kapusty). Ścieramy marchew. Na oleju podsmażamy cebulę do zeszklenia. Następnie dodajemy grzyby i ewentualnie ulubione dodatki. Po 10 minutach dodajemy wszystko do kapusty. Gotujemy jeszcze godzinę (lub dłużej). Przyprawiamy, dodajemy mąkę i gotowe.