Kapuśniak

Kapuśniak, kwaśnica, kapustnica – nazwa ma wiele. Kwintesencja jest jednak taka sama, czyli mowa o zupie na bazie kapusty (surowej lub kiszonej). Jest to tradycyjna polska zupa, która jest idealna na jesienno-zimowe rozgrzanie. Kiedyś nie przepadałam za kapuśniakiem i wyjadałam z niego najczęściej kawałki mięsa, a resztę zostawiałam. Teraz oczywiście przygotowuję go na bulionie warzywnym. Wcale nie jest mniej aromatyczny od tego tradycyjnego na bazie żeberek lub boczku.

Obowiązkowo w kapuśniaku muszą znaleźć się (za wyjątkiem kapusty) ziemniaki i duża ilość majeranku. Ta zupa powinna być tak aromatyczna jak tylko to możliwe. Ja lubię gdy jest wręcz ostra i przypomina inną tradycyjną zupę „parzybrodę”.

Kapuśniak – 4 porcje

Kapusta kiszona400 g
Ziemniaki6 sztuk
Bulion warzywny2 litry
Cebula1 sztuka
Marchew1 sztuka
Pietruszka (korzeń)1 sztuka
Pieprz, sól, liść laurowy, ziele angielskie, kminek, majeranek do smaku
Olej kokosowy lub margaryna10 g

Obieramy i kroimy w kostkę warzywa. Następnie wszystkie warzywa za wyjątkiem cebuli. Całość zalewamy bulionem. Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie i gotujemy 40 minut.

Cebulę podsmażamy na oleju ok. 5 minut do zeszklenia. Dodajemy kapustę kiszoną i dusimy 20 minut. Przekładamy kapustę do zupy i gotujemy 50 minut. Dodajemy pozostałe przyprawy i podajemy.