Pierogi

Tego dania absolutnie nie mogło tutaj zabraknąć. Aż mi trochę wstyd, że nie pojawiło się w pierwszej kolejności, bo czy jest jakieś bardziej tradycyjne polskie danie niż pierogi? Nie sądzę!

Pierogi chyba dla każdego, zawsze będą numerem jeden. Możliwości ich nadzienia i podania to tylko kwestia wyobraźni kucharza. W każdym domu można spotkać troszkę inne tradycje i smaki z nimi związane, ale to tylko dodaje im magii. U mnie tradycyjne to te wigilijne z kapustą i grzybami, które były smażone tuż przed podaniem na stół. Babcia w jednym z nich zawsze chowała ziarenko pieprzu, a kto je znalazł podczas wieczerzy ten miał mieć szczęście na cały rok. Chyba nie muszę więc mówić, które danie cieszyło się największym powodzeniem.

Pierogi można spotkać w wersji na słono (z mięsem, kapustą, grzybami, strączkami, serem) jak i na słodko (chyba najbardziej popularne są te z jagodami, podane ze śmietaną).

Ciasto na pierogi nie wymaga wiele, ale liczą się proporcje (jak zawsze!). Przez długi czas robiłam najprostszą możliwą opcję czyli mieszałam mąkę i wodę w proporcji 2:1, ale z czasem doszłam do wniosku, że chciałabym aby ciasto było bardziej delikatne i jędrne. Zależało mi na tym aby można je było łatwo formować i nie było gumowate po ugotowaniu.

Ciasto na pierogi

Mąka pszenna (tortowa, młyńska)400 g
Woda190 g
Oliwa10 g
Sól0.2 g

Ciasto na pierogi (pomimo tego, że jest bardzo proste w przygotowaniu) to wymaga trochę miłości i uwagi. Na początku warto zaznaczyć, że woda powinna być ciepła (nie gorąca, ale ciepła) na tyle żeby można było w niej roztopić olej kokosowy lub margarynę. Mąkę mieszamy z solą, a następnie dodajemy wodę i oliwę. Zagniatamy całość. Dobrze jest zagniatać ciasto parę minut, tak by doszło do uwolnienia glutenu i tworzenia się struktur, które będą je później spajać. Następnie odstawiamy ciasto aby „odpoczęło” i zaczęło autolizować. Najkorzystniej jest je odstawić na minimum 30 minut, ale jeśli mamy taką możliwość to może to być nawet godzina. Ważne by odpowiednio je zabezpieczyć przed zaschnięciem. Ja nakładam na miskę talerz i przykrywam ściereczką.

Przygotowanie pierogów

Po tym czasie dzielimy ciasto na parę części, które następnie będziemy rozwałkowywać. Ja zazwyczaj dzielę ciasto na tyle części ile mąki użyłam do ich przygotowania (odpowiednio na 100 g użytej mąki 1 część, czyli w powyższego przepisu wychodzą 4 części). Ciasto można rozwałkować podsypując je mąką lub przerobić w maszynie do przygotowania makaronu (na 3 mm grubości). Ja osobiście uwielbiam stosować maszynkę do makaronu, bo wiem, że pierogi wyjdą wtedy odpowiedniej grubości.

Bierzemy następnie szklankę o średnicy najlepiej ok. 8 cm, i wycinamy kółka, które układamy na blacie obsypanym mąką.

Następnie bierzemy każdy kawałek ciasto w dłoń, wykładamy łyżeczkę farszu i łączymy brzegi. Uformowane pierogi kładziemy na blacie obsypanym mąką. Można je przykryć ściereczką, aby nie przeschły przed gotowaniem.

Jeśli nie chcemy ich gotować tego samego dnia to warto je po prostu zamrozić. W innym przypadku gotujemy je w osolonym wrzątku. Od momentu kiedy pierogi zaczną wypływać na powierzchnię liczymy ok. 2 minuty. Odcedzone pierogi wykładamy na talerz delikatnie posmarowany olejem. Pierogi gotujemy partiami. Zależnie od wielkości garnka wkładamy na raz tyle, aby mogły one swobodnie w nim pływać i nie stykać się zbytnio z innymi. Ja do średniej wielkości garnka wrzucam na raz ok. 10 sztuk.

Pierogi – co z farszem?

W zależności od tego jak chcemy podać pierogi (a możliwości jest naprawdę wiele). Możemy je podsmażyć i zaserwować z okrasą lub sosem. Pierogi na słodko świetnie smakują z kleksem jogurtu i/lub cukrem pudrem. Nie ma złego sposobu na podanie pierogów!

Tak jak mówiłam farsz jest już kwestią wyobraźni i fantazji. Jest nieskończona ilość możliwości, od tradycyjnych „ruskich” po bardziej azjatyckie smaki, na jagodach (nie) kończąc.

W moim rodzinnym domu jadło się zawsze pierogi z kapustą i grzybami, dopiero później poznałam inne możliwości w pierogarniach oraz sama eksperymentując z różnymi składnikami.

Wracając jednak jak zawsze do korzeni w pierwszej kolejności pora na farsz z kapustą i grzybami.

Farsz zawsze lepiej przygotować w pierwszej kolejności, bo podczas przygotowania pierogów powinien już nie być gorący (najlepiej żeby miał tę samą temperaturę co ciasto podczas faszerowania).

Pierożki z farszem grzybowym

Składnik:Masa
Suszone grzyby15-20 g
Pieczarki350 g
Cebula1 sztuka
Czosnek1 ząbek
Olej kokosowy lub oliwa20 g
Sól i pieprzdo smaku

Grzyby zalewamy wodą na noc. Następnego dnia odcedzamy (zostawiamy wodę) i siekamy drobno. Na oleju podsmażamy drobno posiekaną cebulkę (ok. 5 minut do zeszklenia). Następnie dodajemy czosnek, grzyby i pieczarki. Smażymy ok. 10 minut. Następnie zalewamy wodą z grzybów i jeszcze smażymy do wyparowania wody. Doprawiamy farsz i odstawiamy do wystudzenia. Możemy farsz jeszcze dodatkowo posiekać lub zblendować.