Tacos

Narodowe danie Meksyku, czyli tacos! Nieraz wspominałam, że lubię kuchnię meksykańską za jej lekkość i bogatą paletę smaków, które można znaleźć w tych daniach. Tacos to dla mnie kwintesencja tej kuchni, bo można w nich znaleźć praktycznie wszystkie smaki charakterystyczne dla Meksyku, czyli tortilla, świeże dodatki takie jak awokado, chili, limonka, kolendra, a do tego w tradycyjnej wersji siekane mięso.

Tacos są bardzo popularnym fast foodem zarówno w Meksyku jak i Stanach Zjednoczonych. Podaje się je „na świeżo”, kiedy dodatki są jeszcze ciepłe, a surowe warzywa odpowiednio kruche. Dzięki temu całość tworzy idealną kombinację tekstur i smaków, które pałaszuje się często na stojąco i na szybko.

Jak można się domyślić rodzajów tacos jest po prostu mnóstwo i w zależności od regionu różnią się dodatki jak i sposób ich podania (w niektórych miejscach dodatkowo smaży się je na głębokim tłuszczu – tostadas).

Tortilla

Przygotowanie tacos trzeba zawsze zacząć od tortilli. Alternatywnie można ją kupić gotową paczkowaną, ale oczywiście polecam przygotowanie domowych placków, zwłaszcza że nie jest to nic trudnego. Oczywiście oryginalne meksykańskie tortille przygotowywane są tradycyjnie z mąki kukurydzianej, a dopiero później bardziej powszechne stały się również tortille pszenne. Ja osobiście lubię kukurydziano-pszenne placki, które mają korzystniejszą strukturę i jednocześnie nie są zbyt ciężkie.

Wskazówki:
  • Ciasto na tortillę powinno być elastyczne, nie za suche i nie za mokre – należy tak dobrać ilość wody i mąki, aby uzyskać odpowiedni efekt. Nie należy się przejmować jego twardością na początku, po wyrobieniu. Po odstawieniu ciasta na godzinę (do dwóch) ciasto nabierze odpowiedniej sprężystości i będzie je można bez problemu rozwałkować.
  • Tortille najlepiej przechowywać w foliowym woreczku, aby nie zaschły. Po usmażeniu należy je przełożyć do woreczka, a następnie wstawić do lodówki lub zamrozić. Dzięki temu możemy je użyć następnego dnia. Wystarczy je podgrzać w mikrofali lub na patelni.
  • Tortillę smaży się na rozgrzanej patelni. Placek jest gotowy, kiedy widać na nim pęcherzyki powietrza i przypalenia.
  • Placki można wykorzystać na wiele sposobów. Nadają się do przygotowania tacos, enchilady, quesadilli czy jako dodatek do gulaszy lub zup.

Tacos

Ponieważ jest to danie znane od XVIII wieku (!) to można się tylko domyślać jak wiele powstało sposobów jego podania. Tak na prawdę (jak w przypadku pizzy czy pierogów) kombinacje dodatków są tutaj nieograniczone i absolutnie każdy znajdzie swoje smaki.

Zawsze jednak należy zwrócić uwagę na to, że tacos muszą być podawane na świeżo! Dzięki temu tortille nie przesiąkną nadmiarem wody, a dodatki będą odpowiednio chrupiące.

Pszenno-kukurydziane tortille, 12 sztuk

Mąka kukurydziana/pszenna100g/200g
Sól szczypta
Proszek do pieczenia 1/2 łyżeczki
Oliwa z oliwek40 g
Woda (ciepła)150 ml

Z podanych składników zagniatamy ciasto. Zawijamy w woreczek i odkładamy na 1-2 godziny. Po tym czasie dzielimy na 12 części i każdą rozwałkowujemy na cienki placek. Smażymy na rozgrzanej patelni z obu stron. Przekładamy do woreczka (tak aby nie zaschły).

Tacos, 4 porcje

Tortille12 sztuk (w przepisu powyżej)
Awokado lub guacamole1 sztuka lub 200 g
Cebula białaParę posiekanych plastrów
Kolendra 1 pęczek
Rzodkiewki12 sztuk
Limonka 1 sztuka
Majonez wegański30 g
Jogurt roślinny30 g
Limonka 1 sztuka
Chili1 papryczka
Kapusta biała1/2 główki
Pomidor2 sztuki
Sól i pieprzdo smaku

Kapustę blanszujemy z dodatkiem soli i pieprzu. Majonez mieszamy z jogurtem i sokiem z limonki. Na tortille wykładamy kapustę i wszystkie pozostałe dodatki.